Skip to main content
Home » Blog » Smary specjalistyczne » Analiza MOSH/MOAH: bezpieczeństwo żywności i stosowanie smarów H1

MOSH (węglowodory nasycone olejów mineralnych) i MOAH (węglowodory aromatyczne olejów mineralnych) od dłuższego czasu znajdują się w centrum zainteresowania przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i jego dostawców, takich jak przemysł opakowaniowy czy dostawcy środków smarnych. Zanieczyszczenia w produktach końcowych przyciągnęły uwagę organizacji ochrony konsumentów i należy ich unikać.

W przypadku produktów spożywczych opracowywane i wprowadzane są najnowsze analizy w celu wykrywania i oceny zanieczyszczeń tego typu oraz sprawdzania, czy przekroczony został limit krytyczny. Działania te mają na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności.

Analiza MOSH/MOAH

Analiza MOSH/MOAH jest często złożona i zwykle nie jest jasna dla zanieczyszczenia, np. MOSH – w szczególności n-alkany – są naturalną zawartością owoców i warzyw.
MOH składają się głównie z MOSH (ok. 80%; węglowodory alifatyczne) i MOAH (ok. 20%; węglowodory aromatyczne). Te złożone produkty, np. gaz, paliwo, olej bazowy do smarów, wosk i wiele innych, nie mogą być wiarygodnie przypisane do ich pochodzenia. Na przykład zanieczyszczenie upraw jest możliwe już podczas procesu rolniczego.

Czy smary z rejestracją H1 są niebezpieczne?

Smary z rejestracją H1 celowo nie są dodatkami do żywności. Są one przeznaczone do elementów technologicznych i konstrukcyjnych związanych z przetwarzaniem żywności. Niemniej jednak, zgodnie z USDA FDA 21 CRF §178.3570 „smary mające przypadkowy kontakt z żywnością”, maksymalne zanieczyszczenie smarów jest tolerowane. Od początku produkcji żywności, maksymalnie 10 ppm dla olejów mineralnych i smarów syntetycznych oraz maksymalnie 1 ppm dla smarów na bazie oleju silikonowego może wejść w kontakt z żywnością. W szczególności paragraf ten reguluje, które surowce są dozwolone z odpowiednimi limitami do produkcji smarów H1.

Czy smary H1 zawierają MOSH/MOAH?

Smary H1 na bazie oleju mineralnego zawierają MOSH, a czasami także śladowe ilości MOAH. Niektóre typy MOAH są oddzielane w procesie rafinacji oleju mineralnego, zwłaszcza policykliczne węglowodory aromatyczne (PAC) z 3-7 pierścieniami. Są one związane z genotoksycznością, dlatego w oleju mineralnym pozostają PAC z 1-2 pierścieniami.

Najnowsze badanie EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) pokazuje, że MOSH (węglowodory o długości od C10 do C50) w żywności nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego na obecnym poziomie narażenia, w związku z czym nie ma genotoksyczności związanej z MOSH. W badaniu w szczególności przywołano wytyczne dotyczące analizy MOSH/MOAH z europejskiego laboratorium referencyjnego zgodnie z zaleceniami rozporządzenia UE 2017/84. W oparciu o wytyczne i zawartą w nich definicję MOSH/MOAH wszystkie receptury produktów setral® H1 zostały sprawdzone pod kątem zawartości tych składników.

W produktach, które nie zawierają MOSH/MOAH w recepturze, dodano następującą wskazówkę jako cechę charakterystyczną produktu.
„Bez MOSH/MOAH jako składnika receptury zgodnie z definicją UE 2017/84”.
Nawet poprzez specjalne laboratoria analityczne określające zawartość MOSH/MOSH, nie istnieją znormalizowane limity dla smarów. Rozróżnienie pochodzenia MOSH/MOAH jest niewykrywalne przy użyciu istniejących metod analitycznych.

Czy zarejestrowane smary H1 są jedyną przyczyną zanieczyszczenia żywności MOSH/MOAH?

Od uprawy surowca do przygotowania produktu końcowego, w tym łańcucha dostaw, na każdym etapie występuje wpływ MOSH/MOAH. Wpływ MOSH/MOAH można podzielić na trzy kategorie: dodatki i substancje pomocnicze, migracja i zanieczyszczenie.

Dodatki lub substancje wspomagające proces

Dodatki lub substancje wspomagające proces to między innymi zatwierdzone woski do użytku związanego z żywnością, np. do stosowania jako opakowanie, powłoka lub środek glazurujący. Te składniki, które mogą przedostać się do żywności, są określane jako MORE (produkty rafinacji olejów mineralnych).

zanieczyszczenie migracyjne

Typowe zanieczyszczenia migracyjne materiałami podobnymi do MOSH pochodzą z folii z tworzyw sztucznych, np. polietylenu (PE), które są stosowane jako bariera funkcjonalna w wielowarstwowych opakowaniach żywności.Migrujące oligomery tworzyw sztucznych są wymienione jako POSH (polimerowe oligomeryczne węglowodory nasycone), ale z definicji nie są MOSH, ponieważ nie są oparte na oleju mineralnym. Nawet z zadrukowanych opakowań papierowych, tusz do drukarek na bazie oleju mineralnego (MOSH/MOSH) może migrować do żywności.

Źródła zanieczyszczeń

Typowe źródła skażenia MOSH/MOAH są uniwersalne i pochodzą z już zanieczyszczonych pojemników transportowych, wprowadzania gazów spalinowych z silników spalinowych, aż do smaru. Zanieczyszczenie smarem H1 zwykle wynika z niewłaściwego użytkowania, np. nadmiernego napełnienia łożysk maksymalną ilością smaru. Co więcej, większość smarów H1 bazuje na polialfaolefinach (PAO), co oznacza, że te oleje bazowe składają się z syntetycznych węglowodorów i z definicji nie są MOSH.

Wartości MOSH w żywności: nieznane źródła i zalecenia dotyczące limitów

Wartości MOSH mierzone w analizach żywności odnoszą się do całkowitej zawartości węglowodorów zawierających oleje mineralne (zwanych MOSH), w tym analogów MOSH, takich jak POSH, PAO i MORE.Źródło wejścia pozostaje nieznane, ponieważ identyfikowalność nie jest możliwa analitycznie. Nie ma dokładnych limitów wartości MOSH, ale Niemiecki Federalny Urząd ds. Oceny Ryzyka (BfR) przedstawia zalecenia dotyczące maksymalnych poziomów MOSH w żywności. Istnieją określone limity dla maksymalnych wartości MOAH w zależności od zawartości tłuszczu w żywności.

Co należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu środków smarnych w przemyśle spożywczym?

Smary H1, które są również produkowane zgodnie z normą ISO 21469, zapewniają najwyższe możliwe bezpieczeństwo produktu. One również powinny mieć kontakt z żywnością tylko w razie wypadku. Setral Chemie GmbH wspiera system zarządzania jakością HACCP certyfikatem ISO 21469. Zasadniczo jest to przeniesienie HACCP na produkcję smarów H1, aby nie zostały one zanieczyszczone podczas produkcji. Oddzielna ocena HACCP jest zalecana przed użyciem smaru przez klienta.

Smary H1 nie muszą być wolne od MOSH/MOAH, aby zagwarantować wysoką jakość i bezpieczeństwo produktu.Produkcja zgodna z normą ISO 21469 zapewnia szerokie bezpieczeństwo procesu produkcyjnego. Tak jest w przypadku smarów setral® H1. Firma Md Poland chętnie służy naszym doświadczeniem i radą w tej dziedzinie. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.