Skip to main content
Home » Blog » Adhesives » Kleje cyjanoakrylowe: efekt wykwitów

Kleje cyjanoakrylowe: efekt wykwitów

BORN2BOND™ ULTRA:

Podczas stosowania klejów cyjanoakrylowych, w procesie polimeryzacji mogą się pojawić mało estetyczne białe wykwity.

W niektórych przypadkach powstające wykwity nie mają wielkiego znaczenia, ponieważ zamontowane już część można pokryć farbą lub odpowiednio wykończyć. W produkcji wysokiej jakości, gdzie estetyka ma fundamentalne znaczenie, nie można dopuścić do jakichkolwiek niedociągnięć. Plamy na drogich i modnych akcesoriach lub elektronice użytkowej są niedopuszczalne.

Co powoduje wykwity?

W związku z tym, że kleje składają się z bardzo lotnych cząsteczek, które reagując z wilgocią osadzają się na detalach, dają efekt zakurzenia w postaci wykwitów w formie okręgów.

Gdy te lotne składniki kondensują się na powierzchni, mogą powodować plamy, które będą widoczne zwłaszcza na czarnych lub błyszczących częściach oraz na optycznie przezroczystych elementach, np. pomadkach do ust, szklanych soczewkach i osłonach, przyborach piśmienniczych czy flakonach perfum.

Kleje błyskawiczne ECA vs MECA

W świecie klejów błyskawicznych spotkamy się z dwiema głównymi kategoriami, pierwszą jest ‘cyjanoakryletylu’, w skrócie ‘ECA’, a druga to cyjanoakrylan metosyetylu’, w skrócie MECA. Produkty klejące na bazie ECA dobrze się przystosowują do większości powierzchni i cieszą się dużym zainteresowaniem. Są one zazwyczaj niedrogie, co spowodowało, że stały się podstawą przemysłu klejącego. Dodatkowo są wygodne i łatwe w użyciu oraz zapewniają mocne i natychmiastowe przyleganie.

Charakteryzują się także dwoma istotnymi wadami: tworzą liczne wykwity oraz mają silny i gryzący zapach, co powoduje, że mogą być stosowane tylko i wyłącznie w odpowiednio przystosowanym środowisku.

Nowa generacja produktów na bazie MECA, została zaprojektowana tak, aby całkowicie wyeliminować powyższe wady klejów na bazie ECA. Kleje nowej generacji mają znikome wykwity oraz są całkowicie bezwonne, nie gryzą w oczy, doskonale sprawdzają się w klejach błyskawicznych i łączę różne typy podłoży bez dodatkowych chemikaliów.

Innowacyjna technologia umożliwiła dostęp co klejów na bazie MECA, jednocześnie zachowując konkurencyjne ceny. Powód, dla którego kleje błyskawiczne na bazie MECA działają tak dobrze związany jest z konstrukcją samych cząsteczek, z których są tworzone. W przypadku nowej generacji klejów, mają one bardzo zmniejszoną lotność.

NAJSZYBSZE KLEJE MECA NA ŚWIECIE

Do niedawna technologie cyjanoakrylowe w dużym stopniu ograniczały wydajność i zastosowanie klejów błyskawicznych. Born2Bond™ stworzył unikalną technologię, która ma na celu wykorzystanie potencjału cyjanoakrylu.

Kleje Born2Bond™ Ultra są charakteryzują się bezwonnością, brakiem wykwitania, szerokim zakresem lepkości oraz zastosowaniem w łączeniu większości podłoży, m. in. tworzyw sztucznych, gum i metali. Born2Bond™ nie mają problemów z szybkością klejenia, jak w przypadku innych klejów MECA.