Skip to main content
Home » Blog » produkty wolne od PFAS » Środki smarne wolne od PFAS: najważniejsze informacje i fakty

Wydajne smarowanie w celu zmniejszenia tarcia, zużycia i konsumpcji energii jest głównym celem MD Poland jako dostawcy środków smarnych Setral®. W wyniku wieloletniego doświadczenia w branży nie zależy nam już tylko na znalezieniu najlepszego rozwiązania technicznego dla naszych klientów, ale na budowaniu portfolio w sposób zrównoważony; portfolio przyjaznego dla środowiska i zgodnego z wymogami regulacyjnymi.

Co to jest PFAS?

PFAS oznacza wszystkie substancje chemiczne z co najmniej jednym w pełni fluorowanym metylowym (CF3) lub metylenowym (CF2) atomem węgla przy braku H, Cl, Br, I. Obejmuje to ponad 10 000 substancji. W przypadku środków smarnych PTFE (politetrafluoroetylen) stały środek smarny i olej bazowy PFPE (perfluoropolietery) wchodzą w zakres definicji PFAS. Podczas gdy PTFE może być znany konsumentom z nieprzywierającej powłoki patelni, PFPE jest mniej znany, ale jest również obecny w kosmetykach. Te dwie substancje są stosowane w formułach smarów przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Dzieje się tak prawie zawsze, kiedy klasyczne smary zawodzą z powodu trudnych warunków pracy lub są niezbędne w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Typowe cechy, które zwykle mają zastosowanie nawet w połączeniu:

  • Ekstremalnie wysokie temperatury
  • Minimalne straty spowodowane parowaniem
  • Atmosfera tlenowa
  • Kontakt chemiczny
  • Kompatybilność materiałowa z prawie wszystkimi materiałami
  • Brak temperatury zapłonu
  • Dożywotnie zastosowanie, np. w wyłącznikach bezpieczeństwa.

Ograniczenia dotyczące PFAS: propozycje i
implikacje

Zaproponowano ograniczenia dotyczące PFAS od 2023 r., ponieważ są to substancje
trwałe, tj. słabo ulegają rozkładowi. Dlatego te związki mogą być wykrywane w naszym środowisku i w ludzkim ciele przez długi czas. Mogą być szkodliwe. Długoterminowe konsekwencje narażenia na PFAS nie zostały sprecyzowane. We wstępnej dokumentacji ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) proponuje ograniczenie produkcji, sprzedaży i stosowania wszystkich substancji PFAS.

Do końca okresu konsultacji, czyli do 25 września 2023 r., ECHA otrzymała 5 600 uwag do proponowanej dokumentacji dotyczącej ograniczeń stosowania wspomnianych substancji, opublikowanej w dniu 7 lutego 2023 roku. Obejmują one stanowiska dostawców surowców, grup interesu z wielu branż, takich jak przemysł motoryzacyjny, a także VSI (Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Smarów), w którym Setral® aktywnie uczestniczył, a także uwagi
Setral®. Wszystkie uwagi mają wspólne kluczowe przesłanie, które jasno pokazuje, że nie ma alternatywy, że wpływ na nasz znany styl życia byłby ogromny, a znaczące postępy naukowe i gospodarcze zostałyby cofnięte.

Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszonych uwag, liczne wnioski oraz bezprecedensowo dużą i niejednorodną grupę substancji w dokumentacji dotyczącej ograniczeń stosowania, sprawa stała się prawdziwym wyzwaniem dla ECHA, co czyni wysoce nieprawdopodobnym zakończenie jej zgodnie z planowanym terminem.

Unia Europejska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ograniczeń. Obecnie oczekuje się, że nowe regulacje wejdą w życie między 2026 a 2027 rokiem. Nawet po tym czasie obowiązywać będą jeszcze okresy przejściowe.
Jak wynika z najnowszej publikacji po konferencji dotyczącej środków chemicznych Rząd

Federalny Niemiec nie popiera ogólnego zakazu PFAS. Cytat przetłumaczony z języka niemieckiego: „Rząd Federalny dokłada wszelkich starań, aby unijny punkt odniesienia w zakresie ograniczeń dotyczących substancji w ramach REACH nadal był oparty na ryzyku. W opinii Rządu Federalnego ogólne, niezróżnicowane zakazy dotyczące całych klas substancji nie są objęte istniejącymi europejskimi ramami prawnymi i nie są przewidziane w obecnym wniosku Niemiec i innych wyspecjalizowanych organów”.

Globalne perspektywy dotyczące ograniczeń PFAS

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie regulacji. Obecnie istnieje zalecenie EPA (Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska), aby ograniczyć rozpuszczalne w wodzie i krótkołańcuchowe substancje PFAS, które mogą dostać się do głównych zasobów wody pitnej. Ponadto 28 września 2023 r. EPA wymagała wstecznego raportowania produkcji i importu PFAS od 2011 do 2022 r. w ramach „Toxic Substances Control Act Reporting and Recordkeeping Requirements for Perfluoroalkyl and Polyfluoroalkyl Substances (PFAS) Final Rule”. Definicja PFAS jest prawie identyczna dla EPA i ECHA i nie będzie dalej rozważana w tym kontekście.

Zgodnie z aktualnymi informacjami stany Maine, Kolorado i Connecticut planują stopniowe ograniczanie stosowania produktów zawierających celowo dodane PFAS. Ograniczenia te dotyczą głównie produktów w sektorze B2C. W przypadku krytycznych zastosowań PFAS zakaz zostanie zniesiony ze względu na brak substytutów PFAS. Stan Maine również podąża za tym trendem, usuwając ogólną sprawozdawczość dystrybutorów PFAS i zwalniając grupy produktów z zakazu PFAS. Kalifornia całkowicie uchyliła zakaz stosowania PFAS ze względu na znaczne potencjalne szkody gospodarcze. Nowy projekt ustawy spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony przemysłu, więc nadal nie jest pewne, czy zakaz PFAS zostanie wprowadzony w Kalifornii.

Opcjonalne produkty wolne od PFAS

Do niedawna około 50 produktów Setral® zawierało PFAS. Od końca 2023 r. jest ich o kilka mniej. Różne preparaty są teraz wolne od PFAS – bez zmiany ich typowych właściwości.

Firma Setral® od wielu lat prowadzi badania nad odpowiednimi zamiennikami. Potrzeba stosowania PFAS w nowych rozwiązaniach jest jeszcze lepiej zbadana. Nie ma alternatywy dla wyjątkowej wydajności PFPE i PTFE, zwłaszcza jeśli chodzi o przydatność w wysokich i niskich temperaturach, a także o trwałość. Właśnie z tego powodu te specjalne smary wolne od PFAS są stosowane zawsze, gdy nie można uniknąć trudnych warunków lub smarowane są elementy istotne dla bezpieczeństwa. Wiele z tych smarów Setral® idealnie nadaje się do przemysłu spożywczego dzięki formułom H1 i produkcji zgodnie z normą higieniczną ISO 21
469.

MD Poland oferuje w swoim portfolio produkty Setral® bez PFAS. Ich liczba stale rośnie. W przypadku pytań dotyczących zamiany produktów smarnych, nasi eksperci chętnie udzielą wsparcia.